Działania projektowe
Realizacja projektu opiera się na działaniach grupy projektowej. Spotka się ona ze specjalistami, żeby poznać przyczyny i objawy depresji, a także możliwości pomocy osobom z depresją. Przygotuje listę pomysłów na aktywne spędzanie czasu wolnego, służyć temu będą spotkania ze sportowcami. Uczestnicy zweryfikują także swoją wiedzę na temat używek oraz przedstawią zagrożenia wynikające z korzystania z gier sieciowych i portali społecznościowych. Zebrane materiały zaprezentują społeczności szkolnej. Swoje działania skierujemy też bezpośrednio do rodziców, zapraszając ich na warsztaty. Podczas mobilności do Hiszpanii uczniowie będą realizowali program w międzynarodowej grupie. Opracują w tym celu informacje na temat tradycji i stylu życia Polaków. Po zakończeniu mobilności będziemy realizować działania promocyjne oraz upowszechniające.
Zrealizowane działania:
POROZMAWIAJMY O ŻYCZLIWOŚCI
21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Życzliwość jest wiecznie żywym, ważnym tematem, do którego warto wracać i o nim rozmawiać. Nasi projektowi reporterzy zadawać będą uczniom i nauczycielom następujące pytania:Czym jest życzliwość?
Czy warto być życzliwym?
Jakie są konsekwencje bycia życzliwym – lub nieżyczliwym – w naszym codziennym życiu?
Czy życzliwość może chronić?
Czy można nauczyć się życzliwości?
Co życzliwość zmienia w naszym życiu?
ZOSTAŃ KRÓLEM/KRÓLOWĄ SWOJEGO CZASU
23 listopada na szkolnym korytarzu pojawił się królewski tron, który przygotowali uczestnicy projektu.
Każdy uczeń mógł na nim zasiąść, zastanowić się, jak efektywnie gospodarować swoim czasem i wrzucić swoją propozycję do skrzynki pomysłów.
Królem i królową swojego czasu zostali: Marcel Wojciechowski I Lena Kołodziejczyk.
Marcel twierdzi, że warto odrabiać lekcje na bieżąco i robić notatki. Lena uważa, że nie wolno odkładać na później rzeczy, które można zrobić od razu.
O UZALEŻNIENIACH Z MIROSŁAWEM "KOLAH" KOLCZYKIEM
23 listopada odwiedził nas Mirosław "Kolah" Kolczyk, znany raper, który prowadził spotkanie profilaktyczne na temat uzależnień. Przestrzegał przed zgubnym działaniem alkoholu czy narkotyków, które mogą doprowadzić do tragicznych sytuacji życiowych.WYRÓWNUJEMY
Z okazji Światowego Dnia AIDS, który przypada
na 1 grudnia, uczniowie przygotowali gazetkę, informującą o chorobie i drogach zakażenia. Tegorocznym obchodom przyświeca
hasło: Wyrównujemy (ang. Equalize). Jest ono wezwaniem do
działania w celu zmniejszenia nierówności ekonomicznych, społecznych,
kulturowych i prawnych, które dodatkowo pogłębiła pandemia. Symbolem
solidarności z ludźmi zakażonymi HIV i chorującymi na AIDS jest czerwona
wstążka.
NASZ PIERWSZY RAZ NA ŚCIANCE WSPINACZKOWEJ
19 stycznia 2024r. grupa projektowa wzięła udział w spotkaniu ze znanym muzykiem Piotrem Nagielem, wokalistą grupy STO%. Oprócz śpiewania, jego życiową misją jest uświadamianie i przestrzeganie przed uzależnieniami. Piotr Nagiel mówił nie tylko o alkoholu i narkotykach, ale także o zachowania agresywnych, o tym jak wiele bólu sprawiają one innym i jak należy je kontrolować.
23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Przypominanie o tej chorobie ma służyć wspieraniu chorych, okazywaniu solidarności z nimi, budowaniu zrozumienia problematyki chorób psychicznych, a także ukazywaniu konieczności podejmowania leczenia depresji. Z tej okazji wykonaliśmy gazetkę, aby uświadomić innym na czym polega choroba i jakie działania są podejmowane, by ją wyleczyć.
EUROPEJSKI DZIEŃ MÓZGU
Europejski Dzień Mózgu przypada 18 marca. Aby nasz mózg pracował wydajniej, musimy dbać o niego każdego dnia, pamiętając o zdrowej i zbilansowanej diecie, piciu wody, aktywności ruchowej, a także o odpowiedniej ilości snu. Mózg uwielbia również spotkania z innymi osobami, dobre nastawienie, a także gry i zabawy logiczne. Razem z panią Anną Gromek przygotowaliśmy zagadki, łamigłówki i zadania logiczne, żeby każdy mógł poćwiczyć swój mózg.
KONKURS KULINARNY "JEM ZDROWO"
21 marca 2024 r. uczniowie VII A i B wzięli udział w konkursie kulinarnym, samodzielnie przygotowując zdrowe i smaczne posiłki, do których dołączyli przepisy. Komisja konkursowa po degustacji przygotowanych potraw zdecydowała, że najzdrowszy i najsmaczniejszy posiłek to dzieło Leny, Magdy i Tosi z VIIB. Dziewczyny przygotowały zdrowe kanapki z owsianką i herbatą z pomarańczą. Wszyscy uczniowie pokazali, co znaczy zdrowo i smacznie.
SĄD NAD SMARTFONEM i SPOTKANIE Z RODZICAMI
W związku z Dniem Zdrowia w dniu 4 kwietnia 2024 r. uczniowie wcielili się w role uczestników rozprawy sądowej, by dojść do prawdy, jaki wpływ ma korzystanie ze smartfona na jego posiadaczy.
Na spektakl zostali także zaproszenie rodzice. Pani Iwona Michalska- pedagog szkolny, zwróciła rodzicom uwagę, że to oni są odpowiedzialni za właściwe korzystanie z telefonów przez dzieci i młodzież i poprowadziła spotkanie na temat depresji.
11 kwietnia 2024 r. odbyło się spotkanie z holistyczną dietetyczką, panią Delfiną Stańczyk. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie, zdrowy styl życia oraz dietę dostosowaną dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak ważną rolę odgrywa właściwie skomponowany jadłospis. Uzyskali również informacje na temat produktów, jakich powinny unikać, by długo cieszyć się zdrowiem, witalnością i dobrym samopoczuciem.
O NEURORÓŻNORODNOŚCI
W dniu 18 kwietnia 2024 r. pod okiem pani psycholog Anny Gromek z udziałem wszystkich chętnych uczniów powstawało kolorowe dzieło. Celem inicjatywy było przekazanie uczniom wiedzy na temat neuroróżnorodności, rozbudzenie postawy akceptacji i empatii.
9 maja klasa VII a i b wzięła udział w treningu asertywności, podczas którego, rozwijała praktyczne umiejętności postawy asertywnej: stawianie granic, wyrażanie uczuć i własnego zdania. Spotkanie przygotowała i poprowadziła psycholożka Anna Gromek.
AKTYWNIE W PARKU TRAMPOLIN
W
dniu 23 maja 2024 r. uczniowie klasy VII a i b poznali ciekawe i prozdrowotne możliwości
spędzania wolnego czasu, biorąc udział w zajęciach w Parku Trampolin SALTOS w Łodzi. Skakanie
sprawiło wszystkim mnóstwo radości.
O UZALEŻNIENIACH
7 czerwca 2024 r. uczniowie klas IV-VIII spotkali się panią Ewą Smolarską na zajęciach poświęconych uzależnieniom.
W maju 2024 r. uczniowie przygotowali podcasty na temat tego, jak technologie i nowe media (gry komputerowe, social media, filmy, seriale, wizualizacje 3D) wpływają na ich samopoczucie i zdrowie psychiczne.
KRĘGIELNIA
Na zakończenie roku szkolnego 2023/2024 klasy siódme
wybrały się na kręgielnię. Celem wycieczki było zainteresowanie uczniów ciekawą
i nietypową dyscypliną sportu. Gra w kręgle okazała się fantastycznym sposobem
aktywności ruchowej.
OWOCOWE SZALEŃSTWO
Nasza kuchnia zachęca do zdrowego odżywiania. Panie kucharki na zakończenie roku przygotowały dla uczniów owocowy szwedzki stół.
NASZA PREZENTACJA
O nas, naszych tradycjach, zwyczajach żywieniowych, aktywności fizycznej przygotowaliśmy prezentację w języku angielskim.
TURNIEJ "RAZEM DLA ZDROWIA"
W dniu 4 października w naszej szkole odbył się turniej „Razem dla zdrowia”, którego celem było propagowanie zdrowego stylu życia wśród młodzieży. W wydarzeniu wzięły udział wszystkie klasy.
Uczniowie klas 4-6 mieli okazję zmierzyć się w czterech interesujących konkurencjach: ortograficzna sztafeta i krzyżówka o zdrowym odżywianiu, quiz z wiedzy o dyscyplinach sportowych, zdrowie w angielskich piosenkach.
Uczestnicy mieli także za zadanie stworzyć oryginalne i pomysłowe prace plastyczne pt. „Jak zmienić nawyki żywieniowe wśród uczniów”, które zachęcałyby rówieśników do zdrowego odżywiania.
Na zakończenie turnieju odbyła się sztafeta sportowa, podczas której uczniowie mieli okazję wykazać się zwinnością, szybkością i umiejętnością współpracy w zespole. Za każdą poprawnie wykonane zadanie uczestnicy zdobywali punkty.
Młodsi uczniowie brali udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Kolorowy talerz zdrowia” oraz konkurencjach sportowych.
Turniej „Razem dla zdrowia” był doskonałą okazją do promocji zdrowego stylu życia wśród młodzieży. Uczniowie mieli możliwość nie tylko rywalizować, ale także zdobyć nową wiedzę na temat zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Wydarzenie to przyczyniło się do integracji uczniów oraz zwiększenia świadomości na temat znaczenia zdrowych nawyków.
16 października 2024 roku odbyło się rozstrzygnięcie turnieju „Razem dla zdrowia”. Do zwycięzców trafiły nagrody w postaci skrzynki pełnej owoców oraz talonu na „Dzień bez pytania.
Uczniowie, którzy mieli okazję uczestniczyć w projekcie, podzielili się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z mobilności. Przygotowane przez nich pamiętniki pozwoliły wszystkim obecnym przenieść się w czasie i miejscu do Hiszpanii. Uczniowie podkreślali, jak wiele nowych rzeczy się nauczyli, zarówno pod względem językowym, jak i kulturowym. Każdy z nich zwracał uwagę na to, jak ważne dla naszego zdrowia są właściwe odżywianie i aktywność fizyczna.
Podczas spotkania odbył się również pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej. Pan Michał Klatka, ekspert w dziedzinie ratownictwa, przeprowadził praktyczne ćwiczenia, które pozwoliły uczniom zdobyć cenną wiedzę i umiejętności niezbędne w sytuacjach zagrożenia życia.
UCZYMY MŁODSZYCH
W dniu 17 października 2024 r. uczennice klasy 8b przeprowadziły lekcję z zakresu profilaktyki zdrowotnej dla młodszych uczniów. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom, jak ważne jest dbanie o zdrowie poprzez odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie tematem lekcji. Aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadawali pytania i chętnie wykonywali zadania.
W dniu 29 października 2024 r uczniowie klas ósmych i
siódmych mieli przyjemność uczestniczyć w niezwykle oryginalnym spektaklu
"You can fail! Porażka show" w Teatrze „Komedia” w Warszawie.
Przedstawienie było nie tylko zabawne, ale również niezwykle inspirujące i
skłaniające do refleksji. Pokazało, że każdy z nas popełnia błędy i że nie ma
się czego wstydzić. Ważne jest, aby umieć się z nimi zmierzyć i wyciągać z nich
wnioski. Porażka nie musi być końcem, a może być początkiem nowych możliwości.
Komentarze
Prześlij komentarz