Działania projektowe

Realizacja projektu opiera się na działaniach grupy projektowej. Spotka się ona ze specjalistami, żeby poznać przyczyny i objawy depresji, a także możliwości pomocy osobom z depresją. Przygotuje listę pomysłów na aktywne spędzanie czasu wolnego, służyć temu będą spotkania ze sportowcami. Uczestnicy zweryfikują także swoją wiedzę na temat używek oraz przedstawią zagrożenia wynikające z korzystania z gier sieciowych i portali społecznościowych. Zebrane materiały zaprezentują społeczności szkolnej. Swoje działania skierujemy też bezpośrednio do rodziców, zapraszając ich na warsztaty. Podczas mobilności do Hiszpanii uczniowie będą realizowali program w międzynarodowej grupie. Opracują w tym celu informacje na temat tradycji i stylu życia Polaków. Po zakończeniu mobilności będziemy realizować działania promocyjne oraz upowszechniające.

Zrealizowane działania:

POROZMAWIAJMY O ŻYCZLIWOŚCI

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Życzliwość jest wiecznie żywym, ważnym tematem, do którego warto wracać i o nim rozmawiać.  Nasi projektowi reporterzy zadawać będą uczniom i nauczycielom następujące pytania:

Czym jest życzliwość?

Czy warto być życzliwym?

Jakie są konsekwencje bycia życzliwym – lub nieżyczliwym – w naszym codziennym życiu?

Czy życzliwość może chronić?

Czy można nauczyć się życzliwości?

Co życzliwość zmienia w naszym życiu?

Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.


ZOSTAŃ KRÓLEM/KRÓLOWĄ SWOJEGO CZASU

23 listopada na szkolnym korytarzu pojawił się królewski tron, który przygotowali uczestnicy projektu.


Każdy uczeń mógł na nim zasiąść, zastanowić się, jak efektywnie gospodarować swoim czasem i wrzucić  swoją propozycję do skrzynki pomysłów. 

Królem i królową swojego czasu zostali: Marcel Wojciechowski I Lena Kołodziejczyk. 


Marcel twierdzi, że warto odrabiać lekcje na bieżąco i robić notatki. Lena uważa, że nie wolno odkładać na później rzeczy, które można zrobić od razu.


O UZALEŻNIENIACH Z MIROSŁAWEM "KOLAH" KOLCZYKIEM

23 listopada odwiedził nas  Mirosław "Kolah" Kolczyk, znany raper, który prowadził spotkanie profilaktyczne  na temat uzależnień. Przestrzegał przed zgubnym działaniem alkoholu czy narkotyków, które mogą doprowadzić do tragicznych sytuacji życiowych.



WYRÓWNUJEMY

Z okazji Światowego Dnia AIDS, który przypada na 1 grudnia, uczniowie przygotowali gazetkę, informującą o chorobie i  drogach zakażenia. Tegorocznym obchodom przyświeca hasło: Wyrównujemy (ang. Equalize).  Jest ono wezwaniem do działania w celu zmniejszenia nierówności ekonomicznych, społecznych, kulturowych i prawnych, które dodatkowo pogłębiła pandemia. Symbolem solidarności z ludźmi zakażonymi HIV i chorującymi na AIDS jest czerwona wstążka.



NASZ PIERWSZY RAZ NA ŚCIANCE WSPINACZKOWEJ

Dzięki uprzejmości AKADEMII SPORTU PROEM w Tomaszowie Mazowieckim 1 grudnia 2023 roku grupa projektowa wzięła udział w zajęciach na ściance wspinaczkowej, które poprowadzili  Michał Klatka i Grzegorz Puszczykowski. Okazało się, że ścianka wspinaczkowa to bardzo przyjemna forma aktywności fizycznej. Nie tylko pozwala na odpoczynek od urządzeń mobilnych i przesiadywania przed komputerem, ale też niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego.




MASZ WYBÓR

19 stycznia 2024r. grupa projektowa wzięła udział w spotkaniu ze znanym muzykiem Piotrem Nagielem, wokalistą grupy STO%. Oprócz śpiewania, jego życiową misją jest uświadamianie i przestrzeganie przed uzależnieniami. Piotr Nagiel mówił nie tylko o alkoholu i narkotykach, ale także o zachowania agresywnych, o tym jak wiele bólu sprawiają one innym i jak należy je kontrolować.


 

DEPRESJA

23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Przypominanie o tej chorobie ma służyć wspieraniu chorych, okazywaniu solidarności z nimi, budowaniu zrozumienia problematyki chorób psychicznych, a także ukazywaniu konieczności podejmowania leczenia depresji. Z tej okazji wykonaliśmy gazetkę, aby uświadomić innym na czym  polega choroba i  jakie działania są podejmowane, by ją wyleczyć. 


EUROPEJSKI DZIEŃ MÓZGU

Europejski Dzień Mózgu przypada 18 marca. Aby nasz mózg pracował wydajniej, musimy dbać o niego każdego dnia, pamiętając o zdrowej i zbilansowanej diecie, piciu wody, aktywności ruchowej, a także o odpowiedniej ilości snu. Mózg uwielbia również spotkania z innymi osobami, dobre nastawienie, a także gry i zabawy logiczne. Razem z panią Anną Gromek przygotowaliśmy zagadki, łamigłówki i zadania logiczne, żeby każdy mógł poćwiczyć swój mózg.



KONKURS KULINARNY "JEM ZDROWO"

21 marca 2024 r. uczniowie VII A i B wzięli udział w konkursie kulinarnym, samodzielnie przygotowując zdrowe i smaczne posiłki, do których dołączyli przepisy. Komisja konkursowa po degustacji przygotowanych potraw zdecydowała, że najzdrowszy i najsmaczniejszy posiłek to dzieło Leny, Magdy i  Tosi z VIIB. Dziewczyny przygotowały zdrowe kanapki z owsianką i herbatą z pomarańczą. Wszyscy uczniowie pokazali, co znaczy zdrowo i smacznie.


SĄD NAD SMARTFONEM i SPOTKANIE Z RODZICAMI

W związku z Dniem Zdrowia w dniu 4 kwietnia 2024 r. uczniowie wcielili się w role uczestników rozprawy sądowej, by dojść do prawdy, jaki wpływ ma korzystanie ze smartfona na jego posiadaczy.

Na spektakl zostali także zaproszenie rodzice. Pani Iwona Michalska- pedagog szkolny, zwróciła rodzicom uwagę, że to oni są  odpowiedzialni za właściwe korzystanie z telefonów przez dzieci i młodzież i poprowadziła spotkanie na temat depresji. 






SPOTKANIE Z DIETETYCZKĄ

11 kwietnia 2024 r. odbyło się spotkanie z holistyczną dietetyczką, panią Delfiną Stańczyk. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie, zdrowy styl życia oraz dietę dostosowaną dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak ważną rolę odgrywa właściwie skomponowany jadłospis. Uzyskali również informacje na temat produktów, jakich powinny unikać, by długo cieszyć się zdrowiem, witalnością i dobrym samopoczuciem. 


O NEURORÓŻNORODNOŚCI

W dniu 18 kwietnia 2024 r. pod okiem  pani  psycholog Anny Gromek z udziałem wszystkich chętnych uczniów powstawało kolorowe dzieło. Celem inicjatywy było przekazanie uczniom wiedzy na temat neuroróżnorodności, rozbudzenie postawy akceptacji i empatii. 



TRENING ASERTYWNOŚCI

9 maja klasa VII a i b wzięła udział w treningu asertywności, podczas którego, rozwijała praktyczne umiejętności postawy asertywnej: stawianie granic, wyrażanie uczuć i własnego zdania. Spotkanie przygotowała i poprowadziła  psycholożka  Anna Gromek.



Komentarze

Popularne posty